EΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΗ ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ

Οι μικροί μαθητές μας επισκέφθηκαν την Εθνική μας Πινακοθήκη και μέσα από μια μνημειώδη έκθεση 79 Ελλήνων Δημιουργών, για τη ζωή στην Αθήνα από το 1950 έως το 1970, γέμισαν από εικόνες της αγαπημένης μας πόλης, σε μια διαφορετική εποχή.

Η παλιά Αθήνα, μέσα από τα μάτια των παιδιών μας αποτυπώθηκε με το δικό τους μοναδικό τρόπο, σε έναν συνεργατικό πίνακα που δημιούργησαν.

Επιπλέον, ιδιαίτερο ενδιαφέρον δόθηκε σε έργο του γνωστού καλλιτέχνη Βλάση Κανιάρη και τα υλικά που χρησιμοποίησε για τη δημιουργία του , δηλαδή ανακυκλώσιμα υλικά ή ακόμη και άχρηστα αντικείμενα που τα μετέτρεψε σε ένα έργο σύγχρονης τέχνης. Στο σχολείο, συνεχίσαμε με δραστηριότητες και συζητήσεις που αφορούν στη σημασία της μείωσης των απορριμμάτων , της ανακύκλωσης και της επαναχρησιμοποίησης για την προστασία του πλανήτη μας.

Με χαρά είδαμε τους  μικρούς μας μαθητές του Νηπιαγωγείου μας να φέρνουν δικές τους προτάσεις και καλλιτεχνικές τους δημιουργίες από ανακυκλώσιμα ή άχρηστα υλικά.