ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ημερίδα παρακολούθησαν χθες  οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης στο Θέατρο του Σχολείου από τον  οργανισμό SafeΙnternet4kids.
Οι ομιλήτριες του οργανισμού  και Μαριεύα Καρκανάκη και η ψυχολόγος κα Μαρία Δάρα με την ιδιαίτερη κατάρτιση και εμπειρία που διαθέτουν  βοήθησαν  τα παιδιά να κατανοήσουν λίγο παραπάνω τον κόσμο του διαδικτύου και τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει ενώ παράλληλα  απάντησαν στις  ερωτήσεις και τις απορίες  των παιδιών μας.
Στην ημερίδα μας η  κα Βάσω Λασκαράκη ως εθελοντική πρέσβειρα του οργανισμού SafeInternet4kids μίλησε  με τη σειρά της στα παιδιά μας και τους μετέφερε το μήνυμα για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο.
Ευχαριστούμε θερμά όλους τις ομιλήτριες της ημερίδας, καθώς και την κα Κατερίνα Ψαρουδάκη, Yπεύθυνη επικοινωνίας  του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ για την αρωγή της στην οργάνωση αυτής της εκδήλωσης.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Εμείς είμαστε πρότυπα για τα παιδιά μας και θα πρέπει η δική μας συμπεριφορά να συνάδει με τα όρια και τους κανόνες που θέτουμε στο παιδί μας!

Τι  µπορώ να κάνω για το πρόβλημα υπερβολικής ενασχόλησης;
  • Θέτω όρια και κανόνες από την αρχή και τα αναπροσαρμόζω ανάλογα την ηλικία και τις ανάγκες του παιδιού.
  • Ενθαρρύνω το παιδί να ασχολείται µε δραστηριότητες και χόμπι που δεν περιλαμβάνουν τον υπολογιστή έτσι ώστε να υιοθετήσει έναν ισορροπημένο και δημιουργικό τρόπο ζωής.
  • Δε χρησιμοποιώ το διαδίκτυο ως ανταμοιβή μιας καλής συμπεριφοράς ή ως τιμωρία.
  • Εξερευνώ τις δικές μου διαδικτυακές συνήθειες καθώς αποτελώ το ισχυρότερο πρότυπο.
  • Χρησιμοποιώ φίλτρα ή οποιαδήποτε εργαλεία είναι διαθέσιμα για να οριοθετήσω τη χρήση.
Τι µπορώ να κάνω για το πρόβλημα υπερβολικής ενασχόλησης;΄
Σε περίπτωση που διαπιστώσω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αναζητώ βοήθεια από επαγγελματίες:
ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ :    https://bit.ly/309gGKk

Προσοχή στο Youtube, είναι πολύ εύκολο να βρεθεί το παιδί σε ακατάλληλο για την ηλικία του περιβάλλον.
Δείτε πώς να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία περιορισμένης πρόσβασης εδώ:

Online gaming-Τι να προσέχουν τα παιδιά…

Όρια και κανόνες ως προς το χρόνο ενασχόλησης.
Παιχνίδια κατάλληλα για την ηλικία του.
Προσοχή στην αποκάλυψη προσωπικών δεδομένων καθώς παίζει.
Προσοχή στα chat rooms.
Προσοχή σε κάμερες/μικρόφωνα.
Το παιδί πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι κάποιος μπορεί να υποκρίνεται ότι είναι συνομήλικος και να μην τον εμπιστεύεται ανεξάρτητα του πόσο χρονικό διάστημα αλληλοεπιδρά μαζί του διαδικτυακά.
ΠΗΓΗ: https://saferinternet4kids.gr/