Λέμε Όχι στον Σχολικό Εκφοβισμό

Αγαπητοί Γονείς,

Το σχολείο μας συμμετείχε στον πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό του British Council και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με θέμα «Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό». Στόχος της διοργάνωσης ήταν να αναδειχθούν τα Ολυμπιακά Ιδεώδη και ο τρόπος με τον οποίο ο αθλητισμός μπορεί να συμβάλει στο σεβασμό της διαφορετικότητας και να προωθήσει την ειρήνη και την ισότητα.

Μια ομάδα μαθητών της ΣΤ’ τάξης ανέλαβε τη δημιουργία ενός βίντεο, το οποίο στέλνει το δικό μας μήνυμα ενάντια στον εκφοβισμό. Τα παιδιά συζήτησαν, προβληματίστηκαν και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των Αγγλικών και της Πληροφορικής αποφάσισαν ότι ο καλύτερος τρόπος για να αναδείξουν τις ιδέες τους θα ήταν η δημιουργία μιας φανταστικής ιστορίας μέσα από δικές τους ζωγραφιές. Έπειτα, διδάχθηκαν τα κατάλληλα τεχνολογικά εργαλεία επεξεργασίας εικόνας και ήχου, ώστε να προκύψει το τελικό αποτέλεσμα.